Kolejność formowania zespołu

W dzisiejszym wpisie na blogu opiszę pożądane kompetencje szefa, w sytuacji gdy   zespół jest na różnych etapach cyklu funkcjonowania. Z naszego doświadczenia wynika, nieliczni kierownicy nie akceptują prostych zasad , a także metod, jakie mogą używać do kierowania pracownikami.
Na początku muszę zaprezentować, co oznacza zespół i grupa. Zespół jest dowolnym podzbiorem pracowników. Członkowie w grupie współpracują ze sobą, lubią się, widują się po pracy oraz oceniają siebie jako zespół. Dział w firmie, który jest zespołem, to jest mała grupa osób, która debatuje nad skomplikowanym zleceniem. Wszyscy pracownicy dążą do wspólnie podzielanego celu. Zapisane czynności współpracujących ze sobą są różne. Nauczyłem się  tego, gdy odbyłem szkolenie   Nagradzane Eventy Praca Zespołowa
Według nas każdy pracownik jest zobligowany mieć wiedzę, w jakiej fazie cyklu życia znajduje się  jego zespół.  To nie jedynie niepraktyczna zasada, ale także praktyczna metoda stosowana do rozwoju  zespołu. Grupa pracownicza dobrze realizuje własne zadania, jeśli szef zna kolejne etapy organizowania grupy.
Istnieją cztery etapy organizowania zespołu. Faza układania oznacza, iż członkowie w firmie różnie rozumieją  cel i sposób działania, który muszą osiągnąć. W firmie istnieje  wówczas  niski poziom akceptacji wspólnych celów.
pracownicy   podczas szkoleń opowiadali nam, iż w tej fazie kładą dużą uwagę na to co piszą, bywają dość często niezbyt otwarci, stopniowo nabierają zaufania.
Osobiste cele uczestników takich grup roboczych najczęściej są coraz bardziej tożsame z celami pracowników jako grupy.
Faza wojny  w dziale traktowanym jak zespół charakteryzuje się tym, że mogą się pojawić konflikty co do celów jakie określa sobie grupa.  Pojawiają się nowe różnice zdań , a także ścieranie się opinii. Niezbyt precyzyjne określenie  celu strategicznego  wywołuje u zatrudnionych niechęć działania.
W tym właśnie momencie zwykle nadchodzi etap negocjowania zachowania członków zespołu. Ten moment oznacza się tym, że zatrudnieni chcą kreować wspólnie podzielane zasady wykonywania zadań oraz postawy.
Na tą chwilę to tyle haerowych przemyśleń.
Autor: Tomasz Piskorz
I DODATKOWO JAK ZAWSZE PORCJA CIEKAWYCH DANYCH DOTYCZĄCYCH WYJAZDÓW INCENTIVE Z MINIONEGO OKRESU:
– Najczęściej kupowana forma zajęć : zadania survivalowe i szkoła przetrwania
– Najlepiej ocenione w kwestionariuszach po spotkaniu aktywności – komentarze uczestników: gry topograficzno – poszukiwawcze
– Uśredniona liczebność grupy szkoleniowej: siedemdziesiąt uczestników.
– Oczekiwane przez grupe dni tygodnia na zabawy: czwartek.
– Najchetniej oczekiwania część kraju: Podlasie

ŹRÓDŁO: Training Projects
Tworzymy plenerowe szkolenia team building i pasjonujące wyjazdy integracyjne dla różnych zespołów.
Wiemy, że zadowalające szkolenie czy wyjazd to także przyjazny ośrodek konferencyjny. W wyselekcjonowanej bazie posiadamy kilkadziesiąt przepięknych destynacji górskich, mazurskich, nadmorskich, w środkowej Polsce i innych. Polecamy nasze spotkania integracyjne jak również  team building.W większości przypadków działamy w Małopolsce, w centralnej części kraju oraz na Kaszubach. Wolimy  miejsca na łonie natury . Przy dobrej pogodzie pracujemy w plenerze, a jeżeli aura nie sprzyja – w salach konferencyjnych.