Menedżerowie organizacji nie umieją planować

Już parę tygodni nie opisywałem na blogu, jakie w ostatnim czasie organizowałem projekty szkoleniowe. Muszę jednak przyznać, iż jesienią byłem bardzo wyczerpany pracą szkoleniową – mało dzieliłem się przemyśleniami na temat szkoleń dla menedżerów, które prowadzę. Przeciętnie miałem 8 sesji szkoleniowych na miesiąc. No i trzeba dodać okres aby dopracować szczegóły szkolenia i dotarcie do firmy, którą się szkoli.
W tym ekspresowym wpisie zamieszczę raport ze spotkania edukacyjnego z menedżerami, które prowadziłem. Szkolenie – mimo że miało dotyczyć delegowania uprawnień – okazało się w zakresie kierowania przedsięwzięciem. Najbardziej zdziwiło mnie, iż największym wyzwaniem dla kierowników funkcjonujących w strukturze projektowej było układanie harmonogramów oraz określanie celów. Właściwie jest to w zgodzie z efektami projektów badawczych, które możesz przeczytać na tej witrynie: Udane Kursy   Z Technik Sprzedaży  .
Ale przechodząc do projektu szkoleniowego, o którym wspomniałem – wydarzenie odbyło się w góralskiej chacie w Tatrach. Wzięło w nim udział 16 kierowników klienta. Szkolenie obliczyłem na 14 godzin dydaktycznych.
Pierwszego dnia uczestnicy chcieli się narysować siebie na kartkach papieru, po południu w pięcioosobowych podgrupach przeprowadzili studium przypadku mające związek z problemami oceny środków materialnych i niematerialnych w działaniach projektowych. Wykorzystałem do tego wymieszane zestawy Ligao, co umożliwiło nieoczekiwaną zabawę oraz duże zaangażowanie.
Efekty  ćwiczenia omówiłem na laptopie za pomocą bardzo fajnego programu firmy SMART. W dalszej części szkolenia odtworzyłem film, który znalazłem w serwisie wrzuta.pl. Trochę się niepokoiłem, w jaki sposób doświadczeni kierownicy zrozumieją pokazany film.
Drugiego dnia pokazałem im oprogramowanie do administrowania działaniami projektowymi. I właśnie na tym etapie szkolenia wyszło na jaw, że kierownicy nie wiedzą jak planować oraz ustalać punkt przeznaczenia w swoich przedsięwzięciach. Największą bolączką było – kierownicy nie potrafili odróżnić celu od planu. Kolejne godziny zdecydowałem się spędzić na nauczaniu ustalania harmonogramów.
WIĘCEJ INFORMACJI O NASZYCH TEKSTACH

Pomysłodawcą i wykonawcą niniejszego tekstu jest  Iwona Piga, trener prowadzący szkolenia z zarządzania czasem oraz konsultant w projektach dotyczących zagadnień  przywództwa sytuacyjnego.
Tutaj wiele dyskutujemy równeż o:
- analizy zaangażowania osób zatrudnionych w instytucjach i organizacjach
- ankiety rozwojowe
- cykle kształceniowe z pracy i komunikacji w zespołach
- wyjazdy team building
- zarządzanie personelem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>