Kroki na drodze uczenia się pracowników

W ostatnim artykule opisałem czteroetapowy sposób pozyskiwania nowych umiejętności (zdefiniowanych szerzej aniżeli tylko pewien zasób danych). Ażeby on zaistniał, niezbędne bywa zapoczątkowanie przyswajania wiadomości, występującego po nadawaniu informacji. Techniką, która pełni funkcję dodatkową w czasie jego realizacji, bywa zasada trzech A, opisana dzięki znaczeniu takich słów: wiadomości teoretyczne, umiejętności, aktywność. Zobacz: Logistyczne Gry Menedżerskie – Artykuły
Podstawowym krokiem do efektywnego przyswajania informacji bywa zmotywowanie studentów. Oni muszą chcieć się uczyć. Opisywany etap określany jest jako awareness.

Następnym etapem bywa pewna zmiana programu szkolenia odnośnie wymagań uczniów, kimkolwiek są. Nie da się prowadzić dwa razy w identyczny sposób podobnego wykładu lub wystąpienia. Jeśli prowadzę szkolenie z motywowania podwładnych pracowników pracujących w hotelu, przygotowuję zadania pasujące do branży hotelarskiej. Kiedy prowadzę szkolenie dla kadrę dużej firmy informatycznej – wówczas realizuję zadania z branży telekomunikacyjnej. Te szkolenia to niby identyczny problem, w praktyce należy poszczególne szkolenia przygotować odnośnie potrzeb danej instytucji. Ten etap określa się mianen „abilities”.

Na koniec etap „work” – czyli wykorzystanie na co dzień teoretycznej wiedzy. Często osoby biorące udział w szkoleniu idą do domu, wyrzucają materiały szkoleniowe i w obszarze, z którego byli szkoleni nic się nie zmienia. Nauczyciel mimo to nie powinien zakończyć swojej pracy po zakończeniu zajęć. Nadal odpowiada za użycie teorii w praktyce codziennej.
Filipi Jadwisin
Autor tego wpisu jest absolwentem wydziału religioznastwa Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych z tematyki  inżnierii przemysłowej. Posiada certyfikat Konsultanta Przywództwa Osobistego GFC. Buduje swoją karierę w Włocławku.  Od siedmiu sezonów organizuje treningi i tworzy gry dotyczące przedsiębiorczości w branży „rozrywka i kasyna”.

O NASZYM BLOGU:
Gry Interersonalne
Kursy dla firm
Gry edukacyjne
Komunikacja międzykulturowa
Gry produkcyjne
Zarządzanie zmianami
Wydarzenia team building
Licencje dla konsultantów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>